Troya Kültür Rotası Projesi Tanıtıldı

Troya Kültür Rotası Projesi Tanıtıldı
4 Mart 2018

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen Gelecek Turizmde’nin desteklediği “Troya Kültür Rotası” Projesinin tanıtımı yapıldı.

Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı tarafından yürütülen “Troya Kültür Rotası” projesinin tanıtım toplantısında; Vali Orhan Tavlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Turizm Uzmanı Beril Yamaner, UNDP Türkiye Yerel Sosyo-ekonomik Kalkınma Sektör Yöneticisi Bülent Açıkgöz, Anadolu Efes Kurumsal İletişim Müdürü Simge Balaban, Proje Danışmanı Doç. Dr. Mustafa Boz, Çanakkale Kültür ve Tarih Vakfı Başkanı Kadir Kenar birer konuşma yaptılar.

Ülkemizdeki sürdürülebilir turizm çalışmalarına katkı sağlamak, turizm alanındaki istihdamı artırmak ve turizmin yerel kalkınma boyutuna dikkat çekmek amacıyla yürütülen ‘Gelecek Turizmde’nin desteklediği “Troya Kültür Rotası” projesiyle Ezine ve Ayvacık ilçelerine bağlı köyler yürüyüş ve bisiklet yoluna kavuşacak.

Projeyle, Troya Kültür Rotasının tescillenerek “Kültür Rotası” kapsamına girmesi planlanıyor. Ayrıca proje kapsamında yürüyüş yolu üzerinde bulunan köylerde ziyaretçilere dinlenme ve konaklama hizmeti sunulmasına da olanak sağlanması hedefleniyor.

Troya Kültür Rotası projesi ile bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına, tarihi, kültürel ve doğal değerlerin korunmasına ve geliştirilmesine katkı sağlanacak.

ÜST