Troya Kültür Rotası Projesi Hız Kesmeden Devam Ediyor

Troya Kültür Rotası Projesi Hız Kesmeden Devam Ediyor
18 Eylül 2018

Troya, Çanakkale’de başlayıp tüm dünyaya yayılan ve yüzyıllar boyunca birbirinden farklı medeniyetlere ışık tutan bir destanın tek kelimelik karşılığı. 1998 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 5 bin yıllık Antik Kent, 2018 yılı itibariyle küresel ölçekte farkındalık yaratıyor. Hakkında nice kitaplar yazılan, filmler çekilen ve efsanesi hala kuşaktan kuşağa aktarılmakta olan Troya, UNESCO tarafından tanınmasının 20. yılında gerçek bir kültür ve sanat şölenine de ev sahipliği yapıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen Çanakkale Valiliğinin himayelerinde Gelecek Turizmde “Troya Kültür Rotası” Projesinin çalışmaları için Çanakkale’ye gelen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Direktörü Claudia Tomassi, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında, Çanakkale Valiliği’nin himayelerinde Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı tarafından yürütülen “Troya Kültür Rotası” projesiyle ilgili görüşmelerin yapıldığı ziyarette, Orhan Tavlı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Direktörü Claudia TOMASSİ ve beraberindekilerle bir süre görüşerek sohbet etti.

Vali Yardımcısı – Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü, Ezine Kaymakamı Ali İkram Tuna, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mevlüt Özyanık, Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Çanakkale Körfez Yöresel Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Armağan Aydeğer, ÇOMÜ Turizm Fakültesi’nden Doç. Dr. Mustafa Boz ve Proje Danışmanı Deniz Erbaş’ın da bulunduğu ziyarette 2018 Troya Yılı ve bu yıl içinde bitirilmesi planlanan Troya Müzesi de ele alındı.

Yapılan görüşmelerin ardından Vali Orhan TAVLI, Troya Kültür Rotası projesi kapsamında geçilecek olan güzergâhlarda da çalışma ziyaretlerinde bulunacak olan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Direktörü Claudia Tomassi ve beraberindekilerin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Vali Orhan TAVLI, ziyaret anısına Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Direktörü Claudia Tomassi’ye Difenbahya yaprağı üzerine Troya Atı temalı tablo ve Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın yazdığı Troy kitabını Prof. Dr. Rüstem Aslan ile beraber hediye etti.

Troya Kültür Rotası projesi ile bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına, tarihi, kültürel ve doğal değerlerin korunmasına ve geliştirilmesine de katkı sağlanacak.

ÜST