“Kadın ve Göç” Projesi Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi

“Kadın ve Göç” Projesi Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi
13 Mart 2015

Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı (ÇATKAV) Yönetim Kurulu, 12-13 Mart 2015 tarihlerinde Fransa’nın Marsilya şehrinde “Kadın ve Göç” Projesi kapanış toplantısına katıldı. Bu kapsamda Marsilya’da çeşitli kültür kurumu yetkilileri ve uzmanlarıyla bir araya gelen yönetim kurulu üyeleri, geleceğe dönük olası proje ve işbirlikleri konusunda görüşmeler gerçekleştirdi.

“Kadın ve Göç” Projesi Hakkında;

Fransa – Marsilya’dan Dynamo Tiyatrosu’nun yürütücülüğünü yaptığı, Fransa’dan Marsilya, Belçika’dan Brüksel, Romanya’dan Suceava ile Türkiye’den Çanakkale şehirlerinden proje ortaklarının işbirliğiyle 2013 yılında start verilen “Çağdaş Bir Yolculuk: Göçmen Kadınların Hafızası ve Geleceği” üst başlığını taşıyan “Kadın ve Göç” Projesi, Avrupa Kültür Programı tarafından desteklenmektedir.
Dünya göç hareketlerinde, kadınların giderek artan yoğunluğu olgusundan hareketle geliştirilen bir sanat,sosyal bilim ve toplumsal farkındalık projesi olan “Kadın ve Göç”, bu dört ülke ve şehirdeki özgün koşulları ön planda tutarak, sanatçıların yürütücülüğünü yaptığı gençlere yönelik sanat atölyeleri ile üretimleri ile mimarlık, şehircilik ve sosyoloji alanlarında karşılaştırmalı inceleme ve araştırmaların hayata geçirildiği bir buçuk yıllık bir süreci kapsamaktadır.
Projenin Çanakkale ayağını yürüten aynı zamanda ÇATKAV yönetim kurulu üyeleri olan sanat sorumlusu Seyhan Boztepe ile araştırmalar koordinatörü İsmail Erten, bu konuda yönetim kuruluna detaylı bilgi sunumu yapmışlardır. Proje kapsamında Çanakkale’de 3 farklı etkinlik yapılmıştır.
Projenin kapanış etkinliği Avrupanın en önemli müzelerinden biri olan MUCEM (Avrupa ve Akdeniz Kültürleri Müzesi) ‘de düzenlenen bir sergidir.

ÜST