“Dünya Mirasına Örnek Bir Kent”

“Dünya Mirasına Örnek Bir Kent”
16 Şubat 2011

Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı (ÇATKAV) Başkanı Muzaffer Bayraktar, Çanakkale’nin tarihi ve kültürel değerleri ile dünya mirasına örnek bir kent olduğunu söyledi.

Bayraktar, Truva Otel’de düzenlediği toplantıda, vakfın Çanakkale’nin tarih ve kültür mirasını korumak amacıyla kurulan sivil toplum örgütü olduğunu belirtti. Bu anlamda, bölgede sürdürülebilir yaşam alanlarındaki tarihi ve kültürel değerleri gelecek kuşaklara aktarmak amacında olduklarını anlatan Bayraktar, şöyle konuştu:

“Üzerinde yaşadığımız Çanakkale bölgesi, arkeolojik adıyla Troas bölgesi ünlü tarihçi Homeros’un İlyada Destanı’nda da görüleceği gibi 3 bin yıllık İda mirası ve Çanakkale Savaşları ile tarihimize ışık tutmuş arkeolojik ve tarih denizi üzerindedir. Tarihin olduğu her toplumda yaşamsal kültürler vardır. Kültür kuşaktan kuşağı maddi ve manevi özellikler içerir. Çanakkale tarih ve kültürel değerleri ile dünya mirasına örnek bir kenttir. Vakfımızın bu anlamdaki çalışmalarına bir örnek ise projelerimin başında gelen, tarihi ve bedii değeri olan bir kültür evi projesini Çanakkale halkına kazandırmaktır.”

Bayraktar, vakfın 1984 yılında kurulduğunu, göç temalı sempozyum, mimarlık konulu panel, festivaller gibi etkinlikleri bu yıl hayata geçirmeyi planladıklarını kaydetti.

ÜST