ÇATKAV, Yerele Değer Programı Eğitim Atölyesine Katıldı

ÇATKAV, Yerele Değer Programı Eğitim Atölyesine Katıldı
10 Ağustos 2019

2018 yılında ÇATKAV tarafından hayata geçirilen ve Gelecek Turizmde programı kapsamında desteklenen Troya Kültür Rotası Projesinin devamı niteliğinde olan “Bozköy Yerel Miras Projesi” ile UNDP’nin 2020 yılı yeni destek programı “Yerele Değer” çağrısına başvurdu.

Troya Kültür Rotası üzerinde bulunan ve bir çok kültürel, tarihsel ve doğal değeri barındıran küçük bir köy olan Bozköy’de hayata geçirilecek bir dizi faaliyetle bir Yerel Miras ve Kırsal Kültür merkezine dönüştürmeyi amaçlayan proje, tüm Türkiye’den başvuru yapan 250 proje arasından ilk yirmiye kalarak, UNDP tarafından İstanbul’da düzenlenen eğitim programına katılmaya hak hazandı.

5-6 Ağustos tarihleri arasında İstanbul DasDas’da gerçekleştirilen atölyelerde Türkiye’nin farklı şehirlerinden ön elemeyi geçen yirmi proje kendini tanıtma imkanı buldu. Mardin’den Sinop’a, Antalya’dan Burdur’a birbirinden ilginç sürdürülebilir turizm ve yerel kalkınma projesi birbiriyle tanıştı. Gelecek Turizmde yetkilileri tarafından yapılan sunumların ardından UNDP iyi niyet elçisi Mert Fırat, Troya Kültür Rotası projesi kapsamında yaptığı çalışmaları anlatarak proje sahiplerini bilgilendirdi. ÇATKAV adına eğitim programına katılan İsmail Erten ve Deniz Erbaş, Bozköy Yerel Miras Projesini katılımcılara sundu ve ardından düzenlenen toplantıda Gelecek Turizmde yetkililerinin sorularını yanıtladı.

Son yirmiye kalan projeler nihai başvurularının ardından tekrar değerlendirilecek ve Ekim ayında belirlenecek üç proje desteklenmeye hak kazanacak.

ÜST